Biztos te is hallottál már arról, hogy számtalan szenvedélybetegség létezik, az ezzel foglalkozó orvosok pedig az addiktológusok. Ha azt mondom, szenvedélybetegség, felteszem, neked is az alkoholizmus, azaz az alkoholfüggőség jut elsőként eszedbe, esetleg a drog – de emellett számtalan más addikció, azaz függőség létezik. Elképesztően sok anyag, vagy akár cselekvés képes úgynevezett addikciót kiváltani, és vannak kifejezetten addiktív szerek is, ilyen az alkohol, a különböző drogok, gyógyszerek, a nikotin (gondoljunk csak bele, a dohányzásról is iszonyú nehéz leszokni, nem véletlenül!), sőt mi több, sajnos a koffein is… utóbbi az én nagy problémám, de még mindig a kisebbik rossz az alkoholhoz képest.
Gyakran okoz még függőséget az internet – főleg gyerekeknél, fiatal felnőtteknél, akik már gyakorlatilag a digitalizálódott világba születtek bele -, a szerencsejátékok, körömrágás, de ugyanide tartozik például a munkamánia is, ami talán kevésbé híres, mert gyakran ezt inkább pozitívnak titulálja a külső környezet, de legalábbis a munkáltató biztosan.
A különböző szenvedélybetegségek kialakulása számos okra vezethető vissza, akár genetikai hajlammal is rendelkezhet az érintett; de nagyon gyakran valamilyen trauma áll a háttérben, legyen az gyerekkori vagy más felnőttként átélt. A társadalmi hatások is nagyon fontosak, hiszen borzasztó nyomás helyeződhet bárkire a magánélete vagy munkája során, de a média szerepe is egyre inkább növekszik – ezzel összefüggésben áll sokak munka iránti szenvedélye. Egyszerűen azért, mert minden ember szeret elismerést, jutalmat kapni, ez belénk van kódolva – ha pedig valaki a munkájában sikeres és valamilyen oknál fogva az átlagnál több, gyakorlatilag folyamatos pozitív visszajelzésre szorul és a munkája során kapja ezt meg, akkor kialakulhat a munkafüggőség. Ehhez hasonlít minden szenvedélybetegség, így az alkoholizmus is, ami talán az egyik legszélesebb körben elterjedt az internet-, a koffein-, és a nikotinfüggőség mellett, és ezalól sajnos az én családom sem lehetett kivétel.
Kiskorunkban a szüleink elváltak, anyám pedig az alkohol felé fordult, ez pedig nyomott hagyott rajtam és testvéremen; öcsém sem úszta meg, fiatal felnőttként maga is alkoholfüggő lett. Szerencsére anyagilag és lelkileg is tudtam támogatni, de egy idő után már csak szakember nyújthatott segítséget – ekkor találtam rá a Felépülőkre, ahol egy nagyon komoly szakmai csapat kifejezetten az alkoholfüggők gyógyítására specializálódott az Addiktológia területén belül. Ugyan ajánlás útján bukkantam rájuk, de némileg szkeptikus voltam azzal kapcsolatban, hogy mégis mennyire lehetnek eredményesek, hiszen elég merész vállalkozás például azt mondani, hogy lehetséges alig egy hónap alatt leszokni az italról…
Merthogy a Felépülőknél több szolgáltatás is igénybe vehető, hiszen a függőknek és családtagjaiknak egyaránt elérhetőek. Lévén, hogy már nem egyszer falakba ütköztünk testvéremmel máshol, végső elkeseredésemben már csak bennük volt minden reményem. Mint kiderült, egészen pontosan a fő profiljuk egy Amerikából „hozott” módszer, amelynek célja, hogy a vállalkozó szellemű szenvedélybetegek sikeresen felépüljenek. Ez tipikusan ideális megoldást jelenthet azoknak, akiknek a függősége már súlyos állapotokat öltött és nem tudnak hosszú távon alkohol nélkül maradni, és/vagy egy-egy „delíriumos” állapotuk akár napokig is tart – rosszabb esetben már sok veszteség is érte őket életükben épp emiatt. Aki ezt választja, az rendszerint már túl van a „hagyományos”, konzultációs kezeléseknek akár hosszú során, de nem vezettek eredményre.
Az ügyfelek itt előzetes felmérések után kerülnek ki vidékre egy nyugodt családi házas környezetbe, ahol szakképzett, rutinos csapat segíti ebben az egy hónapban a felépülésüket – ők segítenek abban, hogy az ott lévők megtanulják, elsajátítsák azokat a módszereket, amelyek hozzásegítik őket a hosszú távú, alkoholtól mentes élethez. Itt nem naponta egy-két órára kerülnek szakértő társaságába, hanem egész napos felügyelet alatt állnak: a remek infrastruktúrának köszönhetően a programok egészen egyénre szabottak, vagy épp kiscsoportos formájúak, ahol viszont lehetőséget adnak egyéni konzultációs alkalmakra is.
A programban részt vevők keze pedig a 28 napos program után sincsen elengedve, mert a program díja tartalmazza az ingyenes utókövetést, utógondozást is, illetve rendszeresen csoportos összejöveteleket is szerveznek. A program nagyon hatékony, a felépülési arány 70-75 %, amely természetesen nagyon sok szemponton múlik – a családi támogatás és a résztvevő akarata is kiemelt jelentőséggel bír.
A program egyébként az ún. Minnesota-modell alapján került felépítésre, amelyet Amerikában kezdtek el először alkalmazni. Ez egy több hónapos rendszer, a közös, hogy ez is egy bentlakásos terápiás módszer – az 1940-es évektől ismert. Olyannyira hatékony és megbízható, hogy Amerikában már az intézmények döntő többsége ezt alkalmazza, ha függőségről van szó. A modell önsegítő csoportok elvén alapul, 12 lépésben. A Minnesota-modell egyik legfontosabb jellemzője, hogy ideális esetben képes élethosszon tartó módon tünetmentessé tenni az alkoholfüggőséget mint betegséget, és a többi lehetőségnél jóval intenzívebb lehetőségeket ad a gyógyulásra, hiszen folyamatosak a tanácsadások, a különböző előadások és nagyon jelentős mértékben alkalmaznak különböző csoportterápiákat is. A bentlakásra szolgáló ház sem teljesen idegen, mert az oldalon lehetőség van kívülről is fényképeket nézni, de akár 3D-s technikával „be is járhatjuk” azt és hamar megállapítható, hogy egy minden igényt kielégítő, gyönyörű helyen fekvő, békés közeget tud nyújtani.
A csoportterápiák, előadások és tanácsadások mellett nagyon nagy fontossággal bírnak még más függők, akik már felépülés alatt vannak, nagyon hatékonyan tudnak tanácsadói szerepet betölteni egyéni tapasztalataik, élményeik alapján. Ahogy már említettem, egy nagyon profi, multiprofesszionális személyzet veszi körül a jelenlévőket, de az egész közösség terápiás, gyógyító hatással bír. Alkalmaznak szintén nagyon hatékonyan olvasócsoportokat, illetve kiemelt jelentőségűek a különböző szabadidős elfoglaltságok, például séták vagy egyéb sportok, amelyhez a környezet is nagyban hozzájárul. A hozzátartozók sem kerülnek feledésre, így családi tanácsadás is benne van az árban.
Az Addiktológiai program célja az, hogy egyrészt minél jobban ráébressze a beteget a probléma mibenlétére és a kezelés fontosságára és bemutatni azokat a módszereket, amelyek alkalmazásával akár egész életen át tünetmentessé válhat a betegségből és fejlessze is önmagát. Hiszen az alkoholizmus nem egy légből kapott valami, egy kitalált állapot, amit az érintettek csak mentegetőzésre használnak fel – hanem egy komoly betegség, amelyet egyszerű tiltással, elutasítással, kizárással nem lehet kezelni, sőt inkább csak jobban a mélybe taszítja a beteget.
Az oldalon is számos, egykori páciens véleménye olvasható, de hozzátartozóké is, akik pozitívan nyilatkoztak a programról, illetve több médiamegjelenése is volt már a program „alkotóinak” ezzel kapcsolatban. Hosszas tűnődés után, de mi is belevágtunk: természetesen volt bennünk néminemű szkepticizmus, hiszen az Addiktológia és ezek a kezelések mindig kétes kimenetelűek, de a Felépülőkben nem kellett csalódnunk. Nekik hála az öcsém gyökeres változáson ment keresztül és a teljes összefogásnak hála úgy tűnik, hogy sikerült maga mögött hagynia az alkoholizmust – mi bátran merjük őket ajánlani bárkinek, aki hasonló problémákkal küzd és szüksége van szakszerű, szakmai segítségre.