A gyógytorna nem egy új terület az egészségügyben, hanem a paramedicinális tudomány egy olyan ága, amely hatékonyan képes segíteni a test neuromuszkuláris, és mozgásszerv-rendszerének kezelésében.
Már évszázadok óta létezik valamilyen formában és az utóbbi évtizedben jelentős népszerűségre tett szert, köszönhetően a jelentős mennyiségű tudományos kutatásnak, ami immár hitelesen is alátámasztja a gyógytornászok, a fizio- és manuálterapeuták munkájának egészségügyi jelentőségét.
A tünetek, a panaszok, továbbá a fájdalom csillapítása ugyan megtörténhet helyileg is egy gyors (ám sokszor rövid) hatású injekcióval, gyógyszerekkel, vagy orvosolható tartós eredménnyel kecsegtetve funkcionális gyógytornával is.
Gyógytornával a gerinc és egyéb mozgásszervi műtétek is sok esetben megelőzhetőek
Bár sok esetben elkerülhetetlen lehet, de vannak bizonyos helyzetek, amikor gyógytornával megelőzhető lehet a műtét, ilyen a gerincsérv is azokban az esetekben, amikor a kitüremkedő porckorong burka még nem szakadt át és a kocsonyás állomány nem türemkedett ki.
Ebben az esetben a sérv mértéke és előrehaladott állapota nagyon jól korrigálható speciális gerinctornával, gyógytorna gyakorlatokkal.
A csípő, hát vagy derékfájdalom, a nyaki, vállízületi vagy egyéb mozgásszervi fájdalom, gerincfájdalom is mind olyan panaszok, amelyek a kiváltó ok súlyosságától függően általában hatékonyan kezelhetőek gyógytornával.
Nem csoda hát, hogy a fővárosban (0630 505 0503; 1027, Vitéz u. 9.) továbbra is sokan fordulnak a panaszaikkal gyógytornászokhoz.
A derékfájdalom a leggyakoribb panasz, amellyel a budapestiek gyógytornászhoz fordulnak
Ha egy hirtelen, rossz mozdulat következtében megrándul valamelyik izom, abban az esetben az érintett izom regenerálódását követően a fájdalom akár magától is elmúlhat.
Ám, ha az izom eredetű fájdalom a gerinccsigolyák kimozdulása miatt jelenik meg, a panasz idővel súlyosbodhat, az állapot tartós fennállása esetén pedig a gerinc statikájának megbomlása és az ebből eredő kényszertartás miatt krónikus gerincbántalmak alakulhatnak ki.
Kezdeti, izomhúzódásos deréktáji fájdalmak esetén gyakorta jó hatékonysággal bírhat az olyan házi praktikák alkalmazása, mint például a kímélő, tehermentes testhelyzetben való derék és hátpihentetés valamint a helyi, meleg borogatás.
Érdemes azonban idegi eredetű problémára gyanakodni abban az esetben, ha a fájdalom több napon keresztül is fennáll, vagy nem enyhül, ebben az esetben ugyanis akár szakorvosi kezelés is szükségessé válhat.
Ne várjon Ön sem tovább, ha panaszai újra meg újra megjelennek, vagy nem enyhülnek
Azonban nem kell megvárni a szakorvos javaslatát ahhoz, hogy gyógytornászhoz keressünk panaszaink enyhítésére. A budapestiek jól tudják ez, és gyakorta élnek a személyre és egyéni panaszokra szabott, speciálisan összeállított gerinctorna lehetőségével, amely hatékonyan támogatja mind a szervezet gyógyulási folyamatait, mind az izmok, inak és idegek statikai, dinamikai egyensúlyának helyreállítását.
Budapesten szenior tornára is van lehetőség a gyógytorna keretein belül
Az idősebb korosztályt nagymértékben veszélyeztetik a kor előrehaladtával megjelenő statikai, egyensúlyi problémák.
Az öregedési folyamat során ugyanis a csontsűrűség, az izomerő folyamatosan csökken, ami csípőfájdalmakhoz, csontritkuláshoz, egyensúlyzavarokhoz és egyensúlyvesztéshez vezethet.
Az időskori esések a csípőtáji törések, végtagtörések, valamint a fejsérülések egyik fő okozói. Ezért a megfelelő egyensúly minél további fenntartása létfontosságú az egészségük és jólétük szempontjából.
A gyógytorna hatásosan és akár rövid idő alatt segíthet az esés kockázatának csökkentésében az izomerő növelésével, szintentartásával és az egyensúly speciális tornagyakorlatok általi javításával.
A rendszeres gyógytorna mellett ugyanakkor sok esetben szükség lehet bizonyos életmódbeli változtatásokra is ahhoz, hogy hosszútávon megőrizhető legyen a gyógytornával végül elért panaszmentesség.
Ez kiterjedhet a járás, a futás valamint a hajolás és emelés közbeni helyes testtartásra, a helyes étkezésre, a rendszeres, elegendő mennyiségű napi folyadék bevitelére és akár a napi módszeres, alkatnak és életkornak egyaránt megfelelő testmozgás fokozatos beiktatására is.